Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych

Sprawność poszczególnych elementów układu hamulcowego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Niektóre z nich ze względu na sposób działania zużywają się i podlegają wymianie. Wśród nich są klocki hamulcowe, które w trakcie hamowania ścierają się. Częstotliwość wymiany klocków hamulcowych zależy od sposobu i stylu jazdy.

Ważne jest, aby zrobić to prawidłowo, przestrzegając kilku istotnych zasad takich jak np. dokładne czyszczenie jarzm, w których klocki hamulcowe są osadzone, zweryfikowanie i ewentualne uruchomienie prowadnic zacisków hamulcowych.

Po wymianie nie można zapomnieć o kontroli stanu płynu hamulcowego, powinien być zachowany na odpowiednim poziomie. Często w nowych samochodach czynność wymiany klocków należy zakończyć skasowaniem inspekcji wymiany okładzin hamulcowych.

Kiedy wymienić?

Wymiana klocków hamulcowych jest uzależniona od liczby przejechanych kilometrów, dodatkowo ma na to wpływ sposób eksploatacji pojazdu. Przy normalnej jeździe po mieście klocki hamulcowe zaleca się wymienić co 30-50 tys. km. Coraz częściej w najnowszych pojazdach przy dynamicznej jeździe, podlegają one wymianie co 10-20 tys. km.

Spokojna jazda po trasie wymusza montaż nowych klocków po przejechaniu ok. 50-80 tys. km, przy dynamicznej jeździe po trasie maksymalnie po 50 tys. km nastąpić może konieczność wymiany klocków.

Klocki hamulcowe należy wymienić, jeśli ich grubość będzie mniejsza niż 1,5 mm- jest to graniczna grubość okładziny aby mogła być efektywna.

Bardzo często odpowiednie czujniki mechaniczne- specjalne blaszki, które podczas hamowania wydają charakterystyczny dźwięk lub elektroniczne- czujniki zużycia okładzin hamulcowych, które przez przerwanie obwodu elektrycznego, lub zwarcie do masy, same podpowiedzą kiedy należy to zrobić.

W najnowszych pojazdach czas wymiany klocków jest przewidziany przez producenta. W przypadku konieczności zbliżającej się wymiany klocków, kierowca jest informowany przez komputer pokładowy podobnie jak w przypadku konieczności wymiany oleju silnikowego.

Podczas wymiany dobrze jest zweryfikować też stan tarcz hamulcowych.

O czym należy pamiętać po wymianie klocków hamulcowych?

Nowe elementy układu będą docierały się jeszcze przez kilkanaście kilometrów. Wymaga to od kierowcy czasowej zmiany stylu jazdy. Przez ok. 100-200 km należy unikać gwałtownego hamowania. Co w praktyce wiąże się np. z zachowaniem większych odstępów podczas podróży po autostradzie czy drodze ekspresowej aby unikać nagłego hamowania z dużej prędkości.

Po montażu nowych klocków hamulcowych praca pedału hamulca może wydawać się nie naturalna- inna niż przed wymianą okładzin hamulcowych. Jest to spowodowane większą ilością materiału, który poddawany jest ściskaniu w trakcie hamowania.

Sprawny układ hamulcowy pozwala jeździć bezpiecznie i w komfortowych warunkach. Należy pamiętać o regularnej wymianie klocków hamulcowych. Nie można lekceważyć też innych elementów układu, które również mają wpływ na jakość i skuteczność hamowania.

MK PUNKT - specjaliści, których potrzebujesz!
Kontakt